Цьогоріч такі змагання мали б відбутися завтра, 4 жовтня. Проте оскільки Тлумаччина потрапила у помаранчеву карантинну зону, змагання відмінили. Проте майже щодень тут літають пара- і дельтапланеристи. Журналістка ПІКу вирішила дізнатися, чи легко навчитися “ставати на крило” (так називають політ на параплані професіонали).
“Для новачків потрібно 10-12 2-годинних занять. Спочатку треба навчитися розкладати параплан, піднімати його в повітря. Ці заняття відбуваються на землі. Далі вчать як правильно розбігатися, потрапляти у висхідний потік, знову підніматися, “зависати” і знову натрапляти на висхідний потік. Коли новачкам вдається потрапити у повітряну течію, то можна й ширяти, наче птах”. Але треба бути обережними, бо повітряний потік може нести і нести. Тому дуже важливо перед польотом знати прогноз погоди та напрям вітру”, – пояснює інструктор Ігор Вітів.
Важать “крила” для новачків 15 кілограм, для професіоналів—9. Але тут є особливість: чим важчий парапланерист, тим важче його “крило”. Прикметно, що здійнятися в небо з інструктором — набагато простіше. За 15-20 хвилин такого польоту і для дорослих і для дітей, треба заплатити 800 гривень.
“Літати в тандемі з інструктором можна з 12-річного віку. Але ці польоти відбуваються лише з дозволу батьків, – додає парапланерист з Коломиї Ігор Лудчак. – Самостійно вчитися в літати дозволено з 18-річного віку. Далі вікових обмежень нема”.
Наразі на межі Одаїва та Ісакова можна побачити більше парапланеристів. Хоча колись літали тут і на дельтапланах.
“Параплан легше й простіше транспортувати, – додає пан Вітів. – По суті це “мішок” зі шнурками-стропами без жорстких ребер. Його можна навіть покласти в наплічник, припасувати до велосипеда і поїхати до місця польотів”.
А ще, коли парапланерист пролетить кілька десятків кілометрів від місця старту, то може так само легко зібрати апарат в рюкзак і навіть пішки повернутися туди, звідки стартував. Із дельтапланом це зробити складніше, бо його непросто скласти, адже це жорстка конструкція із натягнутою на металевому каркасі тканиною. Його можна перевозити лише автівкою.
“Територія, де відбуваються польоти – унікальна. На березі річки Дністер є природний берег-підкова довжиною 4-5 кілометрів і висотою більше 200 метрів. На території Одаєва природно збираються північно-західні, а в Ісакові — південно-східні вітри. Вони створюють аеропотік висотою до 300 метрів, який потрібний для польотів”, – розповідає Михайло Ковтун, директор комунального підприємства “Дністровський регіональний ландшафтний парк імені Сергія Дідича”.
В Україні подібна місцина є лише в Криму, але через тимчасову окупацію їздити на півострів для багатьох любителів поширяти у небі неможливо. Тому приїжджають на Прикарпаття.
Злата Леміш
Фото з фейсбук-групи “Свято неба”.
Читайте також у ПІК:
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг